81. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

„Dopóki ich wspominamy, oni jeszcze żywi”

19 kwietnia obchodziliśmy 81 rocznicę powstania w warszawskim getcie. Nawiązując do wieloletniej tradycji szkoły i chcąc uczcić pamięć o ludziach, którzy bronili swojej godności, młodzież naszej placówki zaprezentowała inscenizację upamiętniającą ten heroiczny i historyczny czyn powstańczy przeciw Niemcom. Holokaust to zbrodnia, której nie można zapomnieć. Każde ludobójstwo musi zostać potępione.
19 kwietnia rano w szkole, a o godz. 17.00  w Bibliotece pod Atlantami wróciliśmy wspomnieniami do tych tragicznych chwil .Rozpoczynając obchody, Dyrektor szkoły Pani Ewa Gratzke, przypomniała najważniejsze fakty z powstania , nawiązała do hasła tegorocznych obchodów i w prezentacji ukazała obraz getta kontrastujący ze współczesną Warszawą.
 W uroczystych obchodach ,wypełnionych recytacjami i piosenkami w wykonaniu uczniów, uczestniczyli Pani Małgorzata Wiłkomirska – Przewodnicząca komisji Edukacji i Kultury rady Miasta, Pani Sabina Chrapek- Przewodnicząca Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego Żydów w Polsce Oddział w Wałbrzychu, Pani Renata Nowicka – Dyrektor Powiatowej Biblioteki pod Atlantami, Pan Zygmunt Nowaczyk- były Wiceprezydent Miasta Wałbrzycha, Pani Doris Stempowska – Przewodnicząca Niemieckiego Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego w Wałbrzychu, Członkowie Stowarzyszenia Polska Izrael, Członkowie Stowarzyszenia Górnicza Pamięć, Członkowie Towarzystwa Niemieckiego i Żydów, Nauczyciele i Uczniowie PSP nr37 w Wałbrzychu, Mieszkańcy naszego miasta.
             Gromkie brawa, łzy wzruszenia świadczyły o przychylnym przyjęciu inscenizacji. Uroczyste obchody zakończono poczęstunkiem.