Uwaga konkurs geograficzny - PAŹDZIERNIK

Szanowni Uczniowie. Przed Wami kolejna odsłona comiesięcznego KONKURSU GEOGRAFICZNEGO prowadzonego przez Pana mgr Andrzeja Wojtonia.

Konkurs geograficzny – październik 2024

Żeby dostać szóstkę z geografii trzeba pisemnie odpowiedzieć na sześć niżej zamieszczonych pytań. Wystarczy poszperać w słownikach, bibliotekach lub w internecie. Wygrywa pierwszych pięć osób ze wszystkimi poprawnymi odpowiedziami. Prace oddajemy do nauczyciela geografii. Termin mija 31.X. Jeden uczeń może w ten sposób zdobyć, maksymalnie, dwie szóstki, w jednym semestrze roku szkolnego.
  1. Jak nazywa się czarna dziura znajdująca się w centrum naszej galaktyki ?
  2. Jakich pięć szczytów trzeba zdobyć, żeby uzyskać najniższy stopień odznaki PTTK „Korona Ziemi Wałbrzyskiej” ?
  3. Jak nazywa się największy pod względem powierzchni rezerwat przyrody w Polsce i w jakim województwie się znajduje ?
  4. Jak nazywa się pasmo górskie na Syberii, nazwane na cześć polskiego geografa i geologa ?
  5. Jak nazywa się wyspa, na której dzienny rekordowy opad wyniósł ponad 1800 mm ?

Odpowiedzi z poprzedniego miesiąca: 1.  Gotlandia, Szwecja, 2. Opatowiec, woj. świętokrzyskie, 3. 1445/46,  4. Bruce McCandless, 5. Lisia Sztolnia, 6. Muzeum Narodowe Doha – Katar.